Spor Masajı

Spor Masajı Nedir?

Sporculara yönelik olarak uygulanan spor masajı, spor yaralanmalarının engellenmesine, vücudun sportif etkinliklere hazırlanmasına ve ilgili dokuların en uygun koşullarda korunmasına yardımcı olur. Bu masaj türü, antrenman ve yaralanma sonrasındaki toparlanma süreçlerinde de sporcuların yanında olmaktadır. Spor masajının temel olarak üç farklı çeşidi bulunmaktadır: faaliyet öncesi masaj, faaliyet sonrası masaj ve düzenli bakım masajı.

spor masajı

AkLife Therapy, sporcuların performansını artırmaya, yaralanmaları önlemeye ve daha hızlı iyileşmeye yardımcı olan etkili spor masajları sunar.

Spor Masajının Faydaları

Spor masajı, atletik performansla bağlantılı üç çeşit masajı kapsayan genel bir kavramdır. Her masaj türünün kendine has faydaları bulunmakta olup, çeşitli teknikler kullanılmaktadır.

Etkinlik öncesi spor masajı, ciddi atletik yaralanmaları önlemeye yönelik gerçekleştirilir. Optimum atletik performansı sağlamak adına kasların ısınmasına, gerilmesine ve dolayısıyla daha esnek hale gelmesine katkıda bulunur. Etkinlik öncesi masaj, kaslara kan ve besin akışını harekete geçirir, kas gerginliğini düşürür, kasları rahatlatır ve psikolojik olarak hazır hissetme duygusunu oluşturur.

Sporcular her seferinde egzersiz yaptığında, kasları mikro travmalara maruz kalır. Küçük yırtılmalar nedeniyle kaslarda hafif şişlik meydana gelir. Etkinlik sonrası spor masajı, mikro travmaların sebep olduğu şişliği azaltmaya destek olur; yorulan, gergin kasları rahatlatır; esnekliğin muhafaza edilmesine yardımcı olur; laktik asit ve artık maddelerin birikmesini engellemek adına kaslara kan akışını teşvik eder; ve krampları hafifletir. Ayrıca, etkinlik sonrası masaj sporcuların iyileşme sürecini hızlandırarak çekme, gerilme ve ağrılarını azaltır.

Bakım masajı, en azından haftada bir kez atletik eğitim programlarının düzenli bir unsuru olarak gerçekleştirilir, fakat kendi masaj terapistlerine sahip profesyonel sporcuların günlük bakım masajlarına da dönüşebilir. Bakım masajı, kaslara kan ve besin akışını artırır. Aynı zamanda dokuları gevşek tutarak, farklı kas tabakalarının birbirinin üzerinde kolayca hareket etmesini sağlar. Bakım masajı, aynı zamanda esnekliği ve hareket genişliğini yükseltirken, travma sonrası ortaya çıkan skar dokusunun oluşumunu azaltmaya destek olur.

Tamamlayıcı terapi olarak masajın genellikle olumlu yanıt verdiği durumlar şunlardır:

  • Kas ağrısı ve sertlik
  • Kas çekilmesi/gerilmesi
  • Ödem ve şişkinlik
  • Kas spazmı
  • Ağrıyan noktalar
  • Tendinitler
  • Yineleyen gerilme yaralanmaları

Masaj bu rahatsızlıklara fayda sağlayabilir, fakat asla uzmanlık gerektiren tıbbi bakımın yerini tutmamalıdır.

Yan Etkiler

Spor masajı güvenilir ve etkili bir yöntemdir. Uygun şekilde uygulandığında, istenmeyen yan etkilere rastlanmaz.

Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Alın ve Rezervasyon Yaptırın.